✿آموزه های زندگی و زناشویی✿
✿،مسائل زناشویی ،تنظیم خانواده،پریود،نکات همسر داری✿
دیگر امکانات
آموزش طراحی سیاه قلم

هنر های تجسمی

www.artily.ir

در ادامه می خوانید:

✿نکاتی در مورد عوارض داروی فیناستراید Finasteride

✿آخرین گزارش ها از بروز واکنش های سوء دارویی در کشور

✿تجویز داروی فیناستراید برای ریزش موی زنان مجاز نیست

 

 

 فیناستراید

✿فیناستراید یک داروی آزا- استروئیدی ساختگی و با قدرت زیاد است که به صورت آنتاگونیست غیررقابتی به صورت برگشت ناپذیر باعث مهار آنزیم 5 – آلفا ردوکتازنوع 2 می شود. این آنزیم هورمون مردانه تستوسترون را به دی هیدروتستوسترون تبدیل می کند و در پوست سر به میزان زیادی وجود دارد. نیمه عمر پلاسمایی این دارو 8 ساعت میباشد و اثرات بیولوژیکی آن برای زمانی طولانی تر به جا می ماند. در اوایل سال 1990 فیناستراید برای درمان هیپرتروفی پروستات با دوز 5 میلیگرم روزانه تایید شد.به دنبال مصرف این دارو مردان متوجه شدند ریزش موهایشان کاهش یافته و حتی رویش موی جدید هم مشاهده کردند.

 

✿بعد از تحقیقات زیاد مشخص شد این دارو با دوز 1 میلی گرم در روز هم می تواند اثرات مثبت در ریزش مو داشته باشد. امریکا به عنوان داروی موثر بر ریزش موی مردانه با نام پروپشیا تایید شد FDA این دارو در سال 1998 از طرف انجمن پروپشیا اولین قرص تایید شده علمی در ریزش موی مردانه به خصوص در نواحی ورتکس(وسط سر)و قدامی میانی سرمی باشد.. این دارو به فرم قرص های 1 میلیگرمی برای ریزش مو روزانه استفاده می شودومیزان هورمون دی هیدروتستوسترون سر را تا 64 درصد و سرم را تا 68 درصد کاهش می دهد. بعد از 12 ماه مصرف این قرص موهای کامل و ضخیم سر افزایش یافته و موهای نازک کاهش می یابد. فیناستراید به خوبی می تواند باعث متوقف شدن پدیده مینیاتوری شودو رشد مجدد موها شروع می گردد. رایج ترین عوارض پروپشیا عوارض جنسی: از دست دادن میل جنسی در 2درصد مردان،اشکال در نعوظ در 3/1 درصدو کاهش مقدار مایع منی. وقتی فرد با این عوارض مواجه می شود در صورت قطع مصرف داروعوارض ایجاد شده از بین میروند.

 

✿علاوه بر اینها در تعدادی از مردان بزرگی وحساسیت زیاد سینه مشاهده شده.در صورت مواجه شدن با درد یا ترشح و یا لمس توده در سینه سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.زنان حامله و حتی مستعد برای حاملگی نبایستی از این دارو استفاده کنند.پروپشیا توسط یک لایه محافظ پوشیده شده و این پوشش از تماس دست با ماده فعال دارو جلوگیری می کند. چه مدت بعد از مصرف اثرات فیناستراید نمایان میشود؟ قرص را هر روز میل کنیدو در عرض 4 تا 6 ماه اثرات آن ظاهر می شود.معمولا بعد از 24 ماه ماکزیموم اثر در موها ایجاد می شود. اگر بعد از 12 ماه هیج گونه تاثیری در موهایتان مشاهده نکردید ادامه مصرف آن بی حاصل می باشد.در طی 12 ماه بعد از قطع دارو موهای درآمده ریزش می یابند و اثر فیناستراید تا زمانی است که مصرف می شود.بدون تجویز پزشک مصرف نشود


 منبع:

 

 

✿قرص فيناسترايد قرص فيناسترايد (Propecia) به مقدار يک ميلي گرم درروز داروی ديگری است كه فقط درآقايان قابل استفاده است. مکانيسم اثر فيناسترايد مهار فعاليت آنزيم 5 آلفارداکتاز در ريشه مو می باشد. 5- آلفارداكتازآنزیمی است كه برای فعالیت بعضی هورمونهای مردانه(آندروژنی)لازم است. فولیكول های مووغددچربی درپوست نسبت به هورمونهای مردانه(آندروژنی)حساس هستندوبه اثرات آنهاواکنش نشان می دهند. قوی ترین هورمون آندروژنی،تستوسترون است كه درداخل سلول های حساس(مانند فولیكول های مووغددچربی درپوست) توسط آنزیم 5- آلفاردوكتاز تبدیل به دی هیدروتستوسترون شده و سپس این ماده روی سلول اثرمی گذارد.مردان باسطح عادی یابالای این آنزیم،بیشتر احتمال دارد كه ریزش موی تیپ مردانه(آندروژنتیک)وبزرگی خوش خیم غده پروستات پیدا كنند.

 


✿فیناستراید ابتدابرای درمان بزرگی خوش خیم غده پروستات به كارمی رفت.به دنبال استفاده از آن،اثربخشی آن دردرمان ریزش موی تیپ مردانه نیزمشاهده وثابت گشت.
متعاقب مصرف فيناسترايد ميزان دی هيدروتستوسترون تا حدود 3/2 کاهش پيداکرده در حاليکه تستوسترون تغييری نمی کند لذا مصرف آن اثر قابل ملاحظه ای بر تستوسترون بدن ندارد. تأثيرپذيری قرص فيناسترايد در بهبودی ريزش مو در فرق سر بيشتر از جلوی سر و خط رويش مو بوده و نيز مصرف فيناسترايد منجر به رشد موهای ضخيم و بلندمی گردد .


 

✿اثر درمانی قرص فيناسترايد حدود 6 – 3 ماه پس ازشروع دارو مشخص شده و يكسال بعد به حداکثر خود می رسد. اين اثرات در طی سال دوم درمان ثابت مانده و يا کمی کاهش پيدا می کنند. قرص فيناسترايد بی خطر بوده و عوارض جانبی آن خفيف، اندك و اكثراً قابل برگشت می باشند. اين عوارض عمدتاً مربوط به كاهش خفیف دراعمال جنسی مردانه (مانند کاهش ميل جنسی، اختلال در نعوظ وکاهش حجم منی) بوده و اهميتی ندارند زيرا اولاً با ادامه درمان بتدريج ناپديد شده و ثانياً درصورت قطع درمان نيز ظرف مدتی ازبين می روند. درارتباط با قرص فيناسترايد هيچگونه تداخل دارويی و يا آثارسؤ برکبد، کليه، مغزاستخوان، چربی خون و تعداد اسپرم ها مشاهده نشده است.

 

✿نظر به اینکه مصرف فیناستراید موجب اختلال د راندازه گیری یک ماده مربوط به تشخیص سرطان پروستات در آزمایش خون می گردد لذا فرد مصرف کننده فیناستراید در صورت مراجعه به پزشک بایستی استعمال این قرص را به ایشان اطلاع دهد.
اثرات مثبت درمانی فیناستراید و ماینوکسیدیل باقطع مصرف آنها در عرض چند ماه از دست رفته و ریزش موهای فرد دقیقاً به وضعیت اولیه یعنی حالت قبل از مصرف دارو بازمی گردد.توجه داشته باشید که با قطع مصرف این داروها ریزش موها تشدید نمی گردد بلکه موهایی که تحت اثر این داروها حفظ شده و یا ضخیم تر شده بوده اند بدلیل قطع دارو به تدریج به وضعیت اولیه خود درآمده و تحت تاثیر فرآیند طاسی مردانه دوباره دچار ضعیف شدگی و در نهایت ریزش می شوند.


 

✿عليرغم موقتی بودن اثرات مثبت داروهای فوق و مشکلات مصرف آنها، متخصصين پوست غالباً توصيه می کنندکه اين داروها در کنار کاشت موی طبيعی برای چند سال (وگاهی همه عمر) استفاده شوند. علت اين است که معمولاً بهترين نتيجه کاشت مو برای طاسی مناطق جلو و قله سر بوجود آمده و نيز بالاترين نتيجه مصرف اين داروها برای طاسی منطقه ورتکس حاصل می گردد لذا منطقی است که نتيجه بگيريم مصرف همزمان اين داروها با کاشت مو نتايج مفید پيوند مو را فوق العاده تشدید نموده و رضايتمندی بيمار و پزشک را افزايش می دهد.

 

 

✿در خانم هاریزش موی شبیه نوع آندروژنتیك وجود داردكه به ریزش موی تیپ زنانه معروف است با این حال استفاده از قرص فيناسترايد در خانم ها ممنوع است. فیناسترایدمی تواندروی جنین پسریك خانم حامله اثرنامطلوب داشته باشدوسبب بروز ناهنجاریهادرجنین گردد.به همین علت درخانم های باردارویاخانم هایی كه احتمال باردار بودنشان درطی دوره درمان می رود،تجویزنمی شودواستفاده از آن درخانمهای باردارممنوع است. همچنين خانم های حامله نبايستی تماس پوستی با قرص فيناسترايد داشته باشند (مثلاً با دست خود دارو را به شوهرشان ندهند).


منبع: سلامت نیوز : قرص فيناسترايد

 

 

 

 

✿خواص شیمیایی
 

 ماده فیناستراید پودری کریستالی مانند است که در دمایی حدود ۲۵۰ درجهٔ سانتی گراد ذوب می‌شود. در آب نامحلول است اما در کلوروفورم و محلولهای رقیق الکلی حل می‌شود. فرمول شیمیایی آن C۲۳H۳۶N۲O۲ است و وزن ملکولی آن ۳۷۲٫۵۵ می‌باشد.[۷]

 

 
✿نحوهٔ عملکرد
 
فیناستراید در سطح مولکولی باعث تحریک رشد موهای تازه می‌شود. این ماده بصورت آزا-استروئیدی ساختگی و با قدرت زیاد به صورت آنتاگونیست غیررقابتی و انتخابی به صورت برگشت ناپذیر [۸] فعالیت آنزیمی را که باعث تبدیل هورمون جنسی مردانه (تستوسترون) به فرم فعال آن در فولیکول مو می‌شود مهار می‌کند.


 تستوسترون هرمونی است که بر روی پوست، فولیکول مو، غدهٔ پروستات، غدد سبابه و ایجاد کنندهٔ چربی پوست تاثیرگذار است. بافتهای فولیکول مو به فرم خاصی از تستوسترون به نام DHT حساس می‌باشند. تستوسترون توسط آنزیمی به نام ۵ آلفا ردوکتاز reductase) ۵) تبدیل به DHT می‌شود. فیناستراید عمل این آنزیم را مهار کرده و بنابراین از تبدیل تستوسترون به DHT جلوگیری می‌کند. ۵ آلفا ردوکتاز بر دو نوع تیپ ۱ و ۲ می‌باشد. تیپ ۱ بیشتر در نمود چربی و تیپ ۲ بیشتر در فولیکول مو و بافت پروستات وجود دارد. مردانی که سطح آنزیم تیپ ۲ آنها طبیعی یا بالا است میزان DHT طبیعی بالا داشته و بیشتر به ریزش موی مردانه و بزرگی خوش خم پروستات دچار می‌شوند. فیناستراید سبب مهارت تیپ ۲ این آنزیم می‌شود. سطح DHT را پایین آورده و احتمال ریزش موی مردانه و نیز بزرگی خوش خیم پروستات را کاهش می‌دهد. [۶] نیمه عمر پلاسمایی این دارو ۸ ساعت می‌باشد و اثرات بیولوژیکی آن برای زمانی طولانی تر به جا می‌ماند.[۸]
 


✿استفاده در زنان
 
استفاده از فیناستراید در درمان ریزش مو در خانمها هنوز به اثبات نرسیده‌است. مخصوصاً این دارو در زنانی که در سن حاملگی بوده و یا حامله هستند مورد استفاده قرار نمی‌گیرد زیرا در تعیین جنسیت جنین دخالت نموده و باعث ایجاد ناهنجاری در ارگان شناسی جنین می‌گردد.[۶] فیناستراید از طریق مهار تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون ممکن است باعث ایجاد اختلال در دستگاه تناسلی خارجی جنین پسر گردد. فیناستراید در خانم‌های باردار یا زنانی که قصد باردار شدن دارند کنترااندیکاسیون مطلق دارد.[۹] بنابراین تجویز و مصرف این دارو و حتی تماس پوستی با قرص یا خرده‌های آن در حین بارداری، توسط شرکت‌های سازنده ممنوع اعلام شده‌است.[۱۰] همچنین از آن جایی که فیناستراید در مایع منی ترشح می‌شود، بهتر است در صورت بارداری همسر یا قصد یا احتمال بارداری وی، از کاندوم استفاده شود.[۱۱]
 


✿شیوه مصرف
 
فیناستراید به صورت قرص‌های ۱ میلی گرمی استفاده می‌شود و میزان هورمون دی هیدروتستوسترون سر را تا ۶۴ درصد و سرم را تا ۶۸ درصد کاهش می‌دهد. بعد از ۱۲ ماه مصرف این قرص موهای کامل و ضخیم سر افزایش یافته و موهای نازک کاهش می‌یابد. فیناستراید به خوبی می‌تواند باعث متوقف شدن پدیده مینیاتوری شود و رشد مجدد موها شروع می‌گردد. قرص بطور روزانه میل می‌شود و در عرض ۴ تا ۶ ماه اثرات آن ظاهر می‌شود. معمولاً بعد از ۲۴ ماه ماکزیموم اثر در موها ایجاد می‌شود. اثر فیناستراید تا زمانی است که مصرف می‌شود.[۸] فیناستراید می‌تواند همراه غذا یا با معده خالی مصرف شود.[۱۱]
 


✿عوارض جانبی
 
رایج‌ترین عارضهٔ جانبی مصرف فیناستراید عوارض جنسی است. از دست دادن میل جنسی در ۲درصد مردان، اشکال در نعوظ در ۳/۱ درصدو کاهش مقدار مایع منی از عوارض مشاهده شدهٔ این دارو است. وقتی فرد با این عوارض مواجه می‌شود در صورت قطع مصرف داروعوارض ایجاد شده از بین می‌روند. علاوه بر اینها در تعدادی از مردان بزرگی و حساسیت زیاد سینه مشاهده شده‌است.[۸] مصرف فیناستراید 1 عوارض دیگری نیز به دنبال دارد. البته این عوارض را در مقالات علمی نمیتوان یافت اما برای کسی که هیجده ماه از این دارو استفاده کرده است، این تاثیرات کاملا ملموس و حتی مشهود است: 1- از بین رفتن حالت شادابی و جوانی پوست و ایجاد چین و چرو ک و شکستگی عمیق در پوست به حدی که قیافه شخص سالها بزرگتر از سن واقعی او نشان میدهد. 2- نازک شدن و ریزش غیر قابل برگشت موها در ناحیه پشت سر و سایر نواحی بدن 3- دردهای استخوانی که با قطع دارو به تدریج رفع میشود


منبع:ویکی پدیا

 

 
✿خصوصیات این دارو به نقل از شرکت دارو سازی رازی:

فیناستراید چيست؟

فیناستراید در بزرگی خوش خیم پروستات مردان استفاده می شود. این بیماری بسیار شایع است و تعداد زیادی از مردان مسن تر از 55 سال به آن مبتلا می باشند. با توجه به اینکه پروستات در مدخل خروجی مثانه قرار دارد، بزرگی آن باعث بروز علایم ادراری مثل تکرر ادرار و شب ادراری می گردد. فیناستراید با کاهش اندازه پروستات این علایم را مرتفع می سازد. کاربرد دیگر فیناستراید در طاسی سر نوع مردانه است. این دارو به صورت قرص پوشش دار تولید می شود.

 

✿طريقه مصرف فیناستراید

فیناستراید اغلب یک بار در شبانه روز تجویز می شود. دارو را دقیقا مطابق با دستور پزشک معالج خود مصرف و از تغییر خودسرانه دوز دارو پرهیز کنید. دستورات بسته دارویی را به دقت مطالعه کنید. حتی در صورت احساس بهبودی از توقف مصرف دارو بدون مشورت با پزشک خود پرهیز نمایید. برای رسیدن به اثرات دلخواه فیناستراید (به ویژه در صورت ابتلا به ریزش مو) شاید لازم باشد حداقل به مدت 3 تا 6 ماه آن را مصرف کنید.


 

✿فراموش کردن دوز دارو

در صورت فراموش کردن یک دوز دارو، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را میل کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده طبق برنامه منظم خود عمل کنید. مقدار دارو را دو برابر نکنید.

 

✿ملاحظات غذايي

فیناستراید را می توانید همراه غذا یا با معده خالی مصرف کنید.

 

✿هشدارها و موارد احتياط

نکات زیر را با پزشک خود در میان بگذارید: • به فیناستراید یا داروی دیگری حساسیت دارید. • دارویی مصرف می کنید، اعم از داروهای بانسخه یا بی نسخه، خصوصا تئوفیلین، داروهای کاهنده فشار خون، هورمون های مردانه، داروهای سرماخوردگی و آلرژی، داروهای رژیمی و حتی ویتامین ها. • مبتلا به این بیماری ها هستید یا سابقه ابتلا به آنها را دارید: بیماری کبدی، مشکلات ادراری یا پروستات همچون سرطان پروستات یا عفونت ادراری، مشکلات نعوظی و نازایی. • قصد انجام اعمال جراحی اعم از دندانپزشکی را دارید.

 

✿عوارض جانبي

فیناستراید ممکن است موجب اشکال در نعوظ، کاهش میل جنسی، کاهش حجم مایع منی، درد بیضه و بزرگی یا درد پستان ها (در مردان) شود. در صورت شدت یا ازمان علایم مذکور با پزشک خود مشورت کنید.

 

✿نگهداري داروي

دارو را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشیده و دور از دسترس اطفال نگهدارید. قرص ها باید در دمای اتاق، دور از نور مستقیم، حرارت زیاد و رطوبت نگهداری شود. با گذشتن از تاریخ اعتبار یا نیاز به دارو، آن را دور بریزید.

 

✿فزون دوز و موارد اضطراری

در صورت فزون دوز به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

 

✿تداخلات دارویی

فیناستراید ممکن است سبب کاهش اثرات تئوفیلین گردد.

 

 

✿کودکان و زنان باردار یا شیرده

• این دارو در زنان و کودکان تجویز نمی شود. • از آن جایی که فیناستراید در مایع منی ترشح می شود، بهتر است در صورت بارداری همسر یا قصد یا احتمال بارداری وی، از کاندوم استفاده کنید. • زنان باردار باید حتی از تماس با تکه های خرد شده قرص نیز پرهیز کنند. احتمال دارد دارو با گذشتن از پوست و راهیابی به جریان خون، اثرات بدی روی جنین پسر درون رحم بگذارد.

 

✿اطلاعات جانبی

• فیناستراید فقط در درمان طاسی سر نوع مردانه کارآیی دارد و زنان نباید این دارو را مصرف کنند. • حین درمان با فیناستراید لازم است در فواصل منظم به پزشک خود مراجعه کنید؛ این مساله بخصوص در صورت ابتلا به بزرگی خوش خیم پروستات از اهمیت شایانی برخوردار می باشد.

 منبع:razico.com

 

✿آخرین گزارش ها از بروز واکنش های سوء دارویی در کشور
 
تجویز داروی فیناستراید برای ریزش موی زنان مجاز نیست
مراقبت از جنس ظریف
 


✿بر اساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده و بر اساس شواهد علمی موجود و ضمن استعلام از انجمن متخصصین پوست ایران، ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی داروها و سموم در اطلاعیه‌ای خطاب به تمامی متخصصین، پزشکان و داروسازان اعلام کرد که مصرف داروی فیناستراید در درمان ریزش موی زنان مجاز نیست.


فینا‌ستراید، یک استرویید هتروسیکلیک و آنالوگی از تستوسترون و یک مهار‌کننده رقابتی 5- آلفا ردوکتاز می‌باشد که با مهار این آنزیم از تبدیل تستوسترون به دی‌هیدروتستوسترن (عامل ریزش مو در آلوپسی آندروژنتیک) جلوگیری می‌کند.
فیناستراید با میزان 5 میلی‌گرم در روز سبب بهبود علایم بزرگی پروستات و با میزان 1 میلی‌گرم در روز سبب درمان آلوپسی آندروژنتیک در مردان می‌گردد که تنها این دو مورد مصرف دارای تأییدیه FDA هستند.


پس از اثبات عملکرد مثبت داروی فیناستراید به میزان 1 میلی‌گرم در درمان ریزش موی آندروژنتیک مردان، اخیراً مشاهده شده است که این دارو حتی در دوز‌های بالاتر (یعنی 5 میلی‌گرم) توسط برخی از متخصصین پوست، جهت درمان آلوپسی آندروژنتیک در زنان تجویز شده است، در صورتی‌که مصرف این دارو در زنان مجاز نمی‌باشد.
با توجه به مطالعات به‌عمل‌آمده، اثرات مثبت فیناستراید در زنان، فقط در درمان هیرسوتیسم مشاهده شده و اثربخشی دارو در درمان آلوپسی آندروژنتیک زنان پس از سن یائسگی هنوز به اثبات نرسیده است.


از آن‌جا که مصرف فیناستراید در زنان جوان که در سن باروری می‌باشند، می‌تواند منجر به بروز ناهنجاری اندام‌های جنسی جنین پسر در صورت مصرف احتمالی دارو در دوران بارداری گردد، تجویز و مصرف این دارو و حتی تماس پوستی با قرص‌ یا خرده‌های آن، توسط شرکت‌های سازنده ممنوع اعلام شده است.
لذا ضمن تأکید مجدد بر عوارض احتمالی ناشی از مصرف این دارو در زنان، توجه همکاران محترم را به این نکته جلب می‌نماید که تجویز و مصرف داروی فیناستراید 1 میلی‌گرم فقط و فقط جهت درمان آلوپسی آندروژنتیک در مردان مجاز می‌باشد و تجویز دارو برای این منظور در زنان ممنوع است. ضمناً خاطرنشان می‌شود هنوز احتمال بروز خطر در زنان بارداری که همسر‌شان این دارو را برای درمان آلوپسی آندروژنتیک مصرف می‌کنند، ثابت نشده است.

منبع: وبسایت سازمان نظام پزشکی کشور-irimc.org

 tags: فیناستراید, متخصصين پوست, ریزش موی, آنتاگونیست, هیپرتروفی پروستات
پنجشنبه یکم دی ۱۳۹۰ آرـــــش

*** Weblog Themes By Arash ***

امکانات

 

آرایشی و هنری زیبا زن
موضوعات وب